Badanie USG (ultrasonograficzne) to w pełni bezpieczny i bezinwazyjny sposób wykrywania powikłań w organizmie. Jeśli to możliwe, często stosuje się je w pierwszej kolejności, gdyż jego wykonanie jest bardzo szybkie, a przy tym niedrogie. Zasada działania aparatu USG jest bardzo prosta. Za pomocą fal akustycznych o wysokiej częstotliwości ultrasonograf obrazuje kształt oraz wielkość organów wewnętrznych. Podczas badania nie występuje żadne promieniowanie, a zatem jest ono całkowicie bezpieczne także dla kobiet w ciąży i noworodków.
W jakim celu wykonuje się badanie USG jamy brzusznej?
USG brzucha ma na celu zdiagnozowanie przyczyn bólu, a także ocenę wszelkich zmian w organizmie. Za pomocą dostępnego w Klinice Niewiński aparatu Philips Affiniti 70 przeprowadzamy dokładną kontrolę wielkości oraz struktury narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Wysokiej jakości sprzęt pozwala nam dostrzec nawet najmniejsze nieprawidłowości.
USG jamy brzusznej można wykonywać profilaktycznie u osoby zdrowej lub celem dobrania odpowiedniej formy leczenia u osoby borykającej się z różnymi dolegliwościami. Wizytę kontrolną zaleca się przeprowadzać nie rzadziej niż raz na 2-3 lata, aby zminimalizować ryzyko chorób narządów wewnętrznych. Na badanie USG brzucha powinny zgłosić się osoby, które:
- posiadają powiększony obwód brzucha niewynikający z przejedzenia;
- borykają się z ciągłym lub nawracającym bólem brzucha;
- w szybkim tempie tracą masę ciała, mimo że się nie odchudzają;
- od dłuższego czasu mają zaparcia, wzdęcia, biegunki lub wymioty;
- mają podejrzenie kamicy nerkowej lub żółciowej;
- występuje u nich krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych;
- wyczuwają zmiany w okolicy brzucha podczas masowania się lub dotykania;
- mają żółtą skórę w okolicy jamy brzusznej;
- posiadają inne niepokojące objawy związane ze stanem ich zdrowia.
Jak przygotować się do badania USG brzucha?
Spełnienie zaleceń związanych z przygotowaniem się do USG jamy brzusznej znacznie ułatwia odczyt obrazu. Zbędne gazy w organizmie mogą przysłaniać widok, a tym samym zdiagnozowanie niektórych dolegliwości może być bardzo trudne. Właśnie dlatego Pacjenci stawiający się na badanie powinni:
- zgłosić się na nie na czczo — wstrzymać się od jedzenia przez ok. 6 h. Jeżeli to niemożliwe, spożyć lekkostrawny posiłek;
- przyjąć leki usuwające powietrze z przewodu pokarmowego, szczególnie w przypadku Pacjentów mających wzdęcia lub zaparcia;
- zastąpić wodę gazowaną tą niegazowaną — płyny przestać przyjmować ok. 2 h przed badaniem;
- nie palić tytoniu przed planowaną wizytą.
Pacjenci, którzy posiadają swoje wcześniejsze wyniki badań obrazowych, powinni zabrać je ze sobą na wizytę.
Jak przebiega badanie USG jamy brzusznej?
Pacjent układa się w pozycji leżącej na plecach i odsłania okolice brzucha. Często, jeśli nie ma takiej konieczności, nie musi zdejmować koszulki, wystarczy, że ją podwinie. Na skórę Pacjenta nakładany jest specjalny żel, który ma na celu ułatwienie kontaktu głowicy aparatu USG ze skórą badanego — w ten sposób nie powstaną pęcherzyki powietrza, które uczyniłyby obraz nieczytelnym. Żel jest całkowicie bezpieczny dla skóry i łatwo się zmywa.
Po nałożeniu żelu lekarz przesuwa po brzuchu głowicę aparatu, tym samym uzyskując obraz konkretnego badanego narządu wewnętrznego. Całość widoczna jest na ekranie monitora. Badanie USG brzucha przeprowadzane jest bardzo szybko — z reguły trwa ono około 15-20 minut.
Klinika Niewiński wykonuje badania USG w Siedlcach. Przeprowadzają je:
- lek. Anna Małek-Jaczewska,
- lek. Mikołaj Romańczuk,
- lek. Anna Galanty.
Zapraszamy na konsultacje do naszej poradni USG. Zapisów mogą Państwo dokonać telefonicznie lub stacjonarnie. Zachęcamy również do przejrzenia naszej pełnej oferty, którą umieściliśmy w zakładce Cennik.