Europejski Dzień Prostaty – został ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne w 2006 roku, obchodzimy go 15 września każdego roku. Jego celem jest zwiększenie w społeczeństwie świadomości na temat różnych chorób gruczołu krokowego, w tym raka prostaty, oraz zachęcanie mężczyzn do przeprowadzania badań profilaktycznych, które pozwalają na wczesne wykrywanie chorób.
Co należy wiedzieć o prostacie?
Gruczoł krokowy usytuowany jest blisko odbytnicy. Przez jego wnętrze przechodzi cewka moczowa. U większości mężczyzn po trzydziestce prostata zaczyna się rozrastać. Jest to zjawisko naturalne, związane z wiekiem i nazywa się łagodnym rozrostem prostaty. Choroba o łagodnym przebiegu utrudnia oddawanie moczu, ale nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla chorego. Drugim co do częstości schorzeniem gruczołu krokowego jest nowotwór złośliwy, czyli rak. Jest to najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy u mężczyzn; szacuje się, że w Polsce zachorować może na niego aż 10% mężczyzn po 50. roku życia. Potencjalnie zabójczy nowotwór może być uleczalny, o ile zostanie rozpoznany w możliwie wczesnej fazie choroby – kiedy jest on ograniczony do gruczołu krokowego. Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce na liście najbardziej śmiertelnych nowotworów u mężczyzn w Polsce.
Objawy raka prostaty
Rak prostaty na ogół nie wywołuje charakterystycznych objawów, tym bardziej, że może współwystępować z łagodnym przerostem gruczołu, który odpowiada za dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, do których należą:
- częste oddawanie moczu, nawet w nocy,
- trudności z oddawaniem moczu, pacjenci mają często problem z rozpoczęciem mikcji, a strumień moczu jest przerywany albo słaby,
- uczucia niepełnego opróżnienia pęcherza, pacjenci ciągle odczuwają parcie na mocz,
- jeśli nowotwór jest w stadium zaawansowanym mogą pojawić się dodatkowo: bóle w podbrzuszu, krew w moczu, dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa i inne.
Ryzyko rozwoju raka gruczołu krokowego
Rak prostaty dotyka zazwyczaj mężczyzn po 45. roku życia i częstotliwość jego występowania znacząco rośnie po 55.–65. roku życia. Nowotwór stercza wykryty na wczesnym etapie jego rozwoju jest jednak w pełni uleczalny. Choroba często przebiega bezobjawowo, dlatego tak ważna jest diagnostyka. Badania przesiewowe w kierunku raka oznaczają poszukiwanie nowotworu, zanim wywoła dokuczliwe i zaawansowane objawy. Wystarczy zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze, w badaniu krwi należy oznaczyć poziom białka, zwanego PSA (antygenu swoistego dla prostaty – ang. Prostate-Specific Antigen). Poziom powyżej 4 ng/ml może wskazywać na obecność komórek nowotworowych. Konieczna będzie także wizyta u urologa, który poprowadzi odpowiednią diagnostykę i zaproponuje najkorzystniejsze leczenie dla Pacjenta.
Leczenie raka prostaty
Pacjenci najczęściej przychodzą do lekarza w zaawansowanym stadium raka prostaty, gdy pojawiają się u nich bóle kości, co jest sygnałem przerzutów komórek nowotworowych do kości. Innymi objawami, na które powinni zwrócić uwagę mężczyźni, a które mogą sugerować zaawansowaną postać choroby, są krwiomocz, krew w nasieniu, zatrzymanie moczu. Mężczyźni często wstydzą się przyznać do swoich dolegliwości, myśląc, że problemy z prostatą to powód do wstydu. Nic bardziej mylnego. Unikanie regularnych badań i lekceważenie objawów może sprawić, że choroba zostanie wykryta zbyt późno. Kontrola urologiczna stanu zdrowia raz w roku to skuteczna profilaktyka raka prostaty, która może zapobiec podstępnemu rozwojowi nowotworów dróg moczowych, w tym raka prostaty.
Nasza poradnia urologiczna zapewnia wysoki komfort swoim Pacjentom – zatrudnieni w niej urolodzy zrobią wszystko, aby zdiagnozować daną przypadłość, a następnie rozpocząć skuteczne leczenie. Nasza Klinika zlokalizowana jest w centrum Siedlec. Zabiegi urologiczne wykonujemy prywatnie. Po ich przeprowadzeniu nasi Pacjenci odpoczywają w komfortowych pokojach pooperacyjnych, znajdując się pod opieką lekarzy, a także pielęgniarek. Wybór odpowiedniego urologa a w tym powierzenie mu wykonanie zabiegu, to trudne zadanie. Udając się na wizytę prywatnie, można liczyć na to, że operacja w ramach chirurgii jednego dnia zostanie przeprowadzona w krótkim czasie, bez konieczności czekania na nią miesiącami.
W naszej poradni leczeniem zabiegowo-operacyjnym, oraz konsultacjami zajmują się:
Zapraszamy na konsultacje do naszej poradni urologicznej, zapisów mogą Państwo dokonać telefonicznie lub stacjonarnie. Zachęcamy również do przejrzenia naszej pełnej oferty.