Przezcewkowa elektroresekcja prostaty – TURP
Przebieg zabiegu:
Zabieg przezcewkowej elektroresekcji prostaty przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu regionalnym lub niekiedy ogólnym. Bezpośrednio przed operacją lekarz anestezjolog wykonuje znieczulenie podpajęczynówkowe. Przeprowadzenie zabiegu wymaga ułożenia pacjenta w pozycji ginekologicznej. Następnie przygotowuje się pole operacyjne oraz rozpoczyna zabieg. Procedura zabiegowa wykonywana jest przez cewkę moczową. Urolog wprowadza do prostatycznej części cewki moczowej – resektoskop wyposażony w pętlę tnącą oraz układ optyczny, który pozwala pod kontrolą wzroku usunąć nadmiar tkanki gruczołu krokowego. Resektoskop składa się również z układu hydraulicznego, który wypełnia pęcherz moczowy płynem płuczącym zwiększając widoczność operowanego pola. Cały przebieg operacji jest dokładnie widoczny w powiększeniu na monitorze. Operator wycina nadmiar stercza zmniejszając jego ucisk na cewkę moczową oraz ułatwiając opróżnianie pęcherza. Podczas usuwania skrawków gruczolaka, urolog koaguluje krwawiące naczynia. Wycięte skrawki prostaty trafiają do pęcherza moczowego skąd zostają przez urologa wypłukane za pomocą płaszcza resektoskopu bądź usunięte specjalną strzykawką. Długość zabiegu jest uzależniona od wielkości przerośniętego gruczołu i trwa w granicach od 30 do 120 minut. Na koniec usuniętą tkankę gruczołu krokowego zbiera się do pojemnika oraz wysyła do badania histopatologicznego.
Po przeprowadzeniu zabiegu urolog wprowadza do pęcherza moczowego cewnik Foley'a. Najczęściej zakładany jest cewnik trójdrożny, który pozwala podłączyć płukanie jeżeli dojdzie do krwawienia z loży po usuniętej prostacie. Cewnik moczowy usuwany jest po oczyszczeniu moczu z krwi i skrzepów co najczęściej następuje po 1-7 dobach od zabiegu.
Zabieg wywołuje szybką poprawę, Pacjenci bezpośrednio po operacji odczuwają ulgę w oddawaniu moczu Po operacji mogą wystąpić parcia bądź pieczenie w czasie oddawania moczu, krwiomocz, są to objawy przejściowe, które utrzymują się zazwyczaj do 6 miesięcy. W przypadku gorączki powyżej 38'C lub intensywnego krwiomoczu należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Ból pooperacyjny Pacjent może złagodzić za pomocą dostępnych bez recepty środków analgetycznych. W wyznaczonym przez lekarza terminie pacjent powinien się zgłosić na kontrolę urologiczną. Termin wizyty następuje w ciągu około 4 tygodni po zabiegu. Następnie wymagana jest stała kontrola urologiczna.
Powikłania:
Z zabiegiem TURP związane jest ryzyko wystąpienia pewnych następstw i powikłań: częstomocz, zatrzymanie moczu, nietrzymanie moczu, tworzenie się blizny zaciskającej odpływ moczu w szyi pęcherza moczowego, loży pooperacyjnej lub cewce moczowej, przedłużające się krwawienia.Większość Pacjentów po TURP odnotowuje znaczną poprawę w zakresie oddawania moczu już w pierwszych dniach po operacji. Należy jednak pamiętać, że podczas zabiegu usunięto jedynie wewnętrzną część stercza a część zewnętrzna (torebka) pozostała nienaruszona. W związku z tym po upływie wielu lat może dojść do nawrotu dolegliwości związanych z BPH. Dlatego po TURP nadal należy zgłaszać się raz w roku na rutynową kontrolę urologiczną, gdyż nadal istnieje ryzyko rozwoju raka prostaty.
Nasza poradnia urologii w Siedlcach daje możliwość szybkiej diagnostyki i pełnego leczenia zabiegowo-operacyjnego w ramach Chirurgii Jednego Dnia.
Więcej informacji na temat zakresu wykonywanych zabiegów znajdziecie Państwo w zakładce Cennik