Pojęcie raka prostaty przybliży nasz specjalista urolog FEBU - d n.med.Adam Marcheluk Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce na liście najbardziej śmiertelnych nowotworów u mężczyzn w Polsce. Największym „sprzymierzeńcem” tej choroby jest brak świadomości oraz wstyd związany z wizytą u lekarza urologa. Z badań wynika, że w naszym kraju 10% mężczyzn w wieku 50 lat jest bezpośrednio zagrożonych rozwojem raka prostaty. Tymczasem nieskomplikowane badanie u specjalisty oraz laboratoryjny pomiar poziomu białka, zwanego PSA, wystarczają do wykrycia większości przypadków choroby na wczesnym, uleczalnym etapie jej rozwoju.
Do prawidłowego rozpoznania choroby konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań diagnostycznych. Pierwszym, zwykle wykonywanym testem jest badanie per rectum, umożliwiające ocenę dotykową powierzchni prostaty wyczuwalną przez tylną powierzchnię odbytnicy. Dodatkowym, zlecanym badaniem laboratoryjnym jest ocena poziomu PSA (swoistego antygenu sterczowego) w krwi. W fizjologicznych warunkach substancja ta odpowiada za utrzymanie nasienia w postaci płynnej. W przebiegu choroby nowotworowej zwiększa się ilość uwalnianego przez komórki stercza (prostaty) PSA. Nieprawidłowe wyniki dwóch opisanych badań zazwyczaj skłaniają do poszerzenia diagnostyki. Dodatkowe badania, które zlecane są pacjentom diagnozowanym w kierunku nowotworu prostaty to m.in. ultrasonografia przezodbytnicza, multiparametryczny rezonans magnetyczny prostaty, tomograf komputerowy, ocena histopatologiczna materiału pobranego przez biopsję. Rokowania dla Pacjenta borykającego się z problemem określane są po dokładnej analizie m.in. stopnia zaawansowania choroby, stadium, w którym została wykryta oraz skuteczności doboru terapii. Rokowanie koreluje się również z wartością wskaźnika Gleasona, który jest opisany w wyniku histopatologicznym z biopsji prostaty lub po operacji prostaty. Dla Pacjentów z niskim wskaźnikiem rokowania są dobre, z kolei im wyższa wartość tego parametru, tym mniej optymistyczne prognozy.
Czynniki ryzyka, to zbiór cech, które predysponują do rozwoju konkretnej jednostki chorobowej. W przypadku nowotworu gruczołu krokowego w tej grupie znaleźć można m.in.:
• wiek (rzadko diagnozowana jest u pacjentów poniżej 45 r.ż., natomiast ponad 60% nowotworów diagnozowanych jest u mężczyzn powyżej 65. roku życia),
• skłonności genetyczne,
• niezdrowy, siedzący tryb życia,
• podwyższony poziom androgenów.
Uczestniczenie w regularnych badaniach diagnostycznych, pozwala na szybsze wykrycie powstających zmian nowotworowych, oraz wdrożenie odpowiedniej strategii leczenia. Podstawowym elementem diagnostyki jest powtarzalne systematycznie badanie palcem przez odbytnicę (per rectum), określanie poziomu białka PSA we krwi oraz poddawanie się badaniu USG. Dodatkowe czynniki, które wpływają na zmniejszenie ryzyka rozwoju nowotworu to m.in. dieta bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ponadto zaleca się spożywanie warzyw i owoców (bogatych w witaminy D, E, beta-karoten). Na stan zdrowia Pacjentów korzystnie wpływa również regularna aktywność fizyczna i unikanie palenia papierosów czy spożywania alkoholu.
O rozpoczęciu leczenia zazwyczaj decyduje lekarz urolog lub onkolog po dokładnej diagnostyce Pacjenta. Rodzaj wprowadzonej farmakoterapii ściśle zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania zmian nowotworowych. U Pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem gruczołu krokowego o niewielkim znaczeniu klinicznym, w określonym przedziale wiekowym, czasami stosuje się metodę określaną jako „aktywna obserwacja”. W przypadku tej grupy chorych uważa się, że natychmiastowe włączenie standardowych metod terapii, może zwiększyć nasilenie objawów niepożądanych, bez korzyści w rokowaniu Pacjenta. Jedną z głównych strategii leczenia nowotworu ograniczonego do prostaty lub zaawansowanego miejscowo jest stosowanie metod działających radykalnie m.in. operacji, radioterapii, czy terapii ogniskowych. Leczenie operacyjne zazwyczaj zakłada usunięcie prostaty wraz z przystającymi do niej węzłami chłonnymi. Radioterapia zakłada wykorzystanie wysokoenergetycznego promieniowania do zniszczenia komórek nowotworowych.
Nasza poradnia urologiczna zapewnia wysoki komfort swoim Pacjentom – zatrudnieni w niej urolodzy zrobią wszystko, aby zdiagnozować daną przypadłość, a następnie rozpocząć skuteczne leczenie. Nasza Klinika zlokalizowana jest w centrum Siedlec. Zabiegi urologiczne, wykonujemy prywatnie. Po ich przeprowadzeniu nasi Pacjenci odpoczywają w komfortowych pokojach pooperacyjnych, znajdując się pod opieką lekarzy, a także pielęgniarek. Wybór odpowiedniego urologa, a w tym powierzenie mu wykonanie zabiegu, to trudne zadanie. Udając się na wizytę prywatnie, można liczyć na to, że operacja w ramach urologii zostanie przeprowadzona w krótkim czasie, bez konieczności czekania na nią miesiącami. Zapraszamy na konsultację, która rozpocznie się od wywiadu z Pacjentem, a następnie ustalone zostaną dalsze etapy leczenia.
Być może jesteś przekonany, że problemy z prostatą Ciebie nie dotyczą, jako że nie jesteś jeszcze osobą w starszym wieku. Niestety wieloletnie badania dowiodły, że problemy te mogą pojawić się również u młodych, a nawet bardzo młodych mężczyzn.
Galeria
Terapia popromiennego zapalenia pęcherza moczowego
Wlewy z roztworu hialuronianu sodu i soli sodowej siarczanu chondroityny
więcejChirurgiczne leczenie ginekomastii tłuszczowej
Zapewniamy dyskrecje, komfort i bezpieczeństwo
więcejlek. Mateusz Błoński - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii
więcejusunięcie trzeciego migdała i przycięcie migdałków podniebiennych - prywatnie
więcejHydrodekompresja - nieoperacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka.
Stosujemy nowatorską, alternatywną dla tradycyjnej chirurgii metodę leczenia cieśni nadgarstka.
więcejChirurgiczny lifting twarzy i szyi w znieczuleniu ogólnym
zabieg pozwalający uzyskać redukcję nadmiaru skóry, wymodelować owal twarzy i usunąć podbródek
więcejPromowanie zdrowego trybu życia I edukacja w zakresie profilaktyki chorób serca.
więcejŚwiatowy Dzień Walki z Rakiem Prostaty
Obchodzony 15 września każdego roku, ma na celu zwiększenie świadomości na temat raka prostaty i promowanie profilaktyki oraz wczesnego wykrywania tej choroby.
więcejNowa poradnia już od września - NEFROLOGIA
Dziedzina medycyny specjalizująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób nerek i układu moczowego
więcejImplantacja wszywki alkoholowej
Implantacja, znana potocznie pod nazwą wszywki alkoholowej, jest doskonałym sposobem na uwolnienie się od uzależnienia od alkoholu.
więcejTwoje dziecko nie toleruje glutenu? Przyczyną może być celiakia. Dowiedz się, na czym polega i jak możesz pomóc dziecku.
więcejPlastyka krótkiego wędzidełka – Zabiegi urologiczne Siedlce
diagnozowanie i leczenie zabiegowe Siedlce
więcejZnieczulenie ogólne w stomatologii
kompleksowe leczenie uzębienia, łącząc pracę specjalistów chirurgii oraz dentystów zachowawczych
więcejUSG Doppler tętnic domózgowych
wykrywa nieprawidłowości w zakresie tętnic prowadzących krew do mózgu
więcejnaturalny preparat podawany dostawowo, który wykazuje bezpośrednie działanie na maź stawową i chrząstkę stawową
więcejEndodoncja - leczenie z użyciem mikroskopu
diagnozowanie i leczenie miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych
więcejUSG Tarczycy - fachowość i krótki czas oczekiwania na badanie
Diagnoza zaburzeń tarczycy oraz ocena wielkości, kształtu i struktur
więcejAkupunktura - uzupełnienie terapii w dolegliwościach bólowych głowy i kręgosłupa
Ma działanie przeciwbólowe, zwiększa ukrwienie, rozkurcza i przywraca normalną sprawność ruchową
więcejCytologia - badanie bezcenne dla zdrowia każdej kobiet
Cytologiczne może uratować Twoje życie! Badaj się regularnie
więcejZabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym
Skuteczne leczenie i maksymalny komfort Pacjenta
więcejUltrasonograf Philips Affiniti 70 - pewna diagnostyka
Wyjątkowe połączenie wysokich parametrów i znakomitej jakości obrazu
więcejOperacje urologiczne - usunięcie guza pęcherza moczowego
Prywatne zabiegi urologiczne w Siedlcach
więcejSpecjalistyczny przyrząd medyczny pozwalający na badanie struktur oka
więcejZalety systemu i metody operowania
więcejUSG Samsung HS40 - precyzja w diagnostyce
Nowoczesne funkcje zapewniające efektywną diagnostykę
więcej