Czym jest endometrium

diagnozowanie i leczenie Siedlce

Endometrium, często mylone z pojęciem endometriozy, to bardzo ważna część kobiecych narządów rozrodczych. Pojęcie endometrium przybliży nasz specjalista ginekologii i położnictwa Lek. Tytus Brągoszewski

Czym jest endometrium

Endometrium to termin używany do określenia błony śluzowej macicy, czyli tkanki naturalnie wyściełającej jamę macicy. To niezwykle istotna część należąca do kobiecych narządów rozrodczych. Budowa i funkcje endometrium zmieniają się okresowo w następujących po sobie fazach cyklu miesiączkowego. Przeobrażanie się endometrium jest możliwe dzięki działaniu żeńskich hormonów płciowych: estrogeny i progesteron.

Budowa i funkcje endometrium

Z punktu widzenia anatomii endometrium jest jedną z trzech warstw ściany macicy, na którą składają się:
• błona surowicza,
• błona mięśniowa,
• i właśnie błona śluzowa.
Endometrium położone jest bezpośrednio na błonie mięśniowej macicy i pokrywa je nabłonek. Zbudowane jest z tkanki łącznej, komórek nabłonka, nerwów, naczyń krwionośnych, komórek układu odpornościowego, a także gruczołów odpowiedzialnych za produkcję wydzieliny. Charakterystyczna budowa endometrium ma bezpośredni wpływ na jego funkcjonowanie i spełnianie określonej roli. Ma to związek z podziałem błony śluzowej macicy na warstwę podstawną i czynnościową (funkcjonalną). Warstwa podstawna endometrium charakteryzuje się stałą strukturą, która nie podlega modyfikacjom w czasie cyklu miesiączkowego. Stanowi ona swoistą bazę zapasową pod odbudowę warstwy czynnościowej. Jak można się już domyślić, to warstwa czynnościowa endometrium jest tą, w której zachodzą największe i najważniejsze zmiany podczas cyklu menstruacyjnego. Pod wpływem działania hormonów płciowych, zwiększa ona swoją grubość, a w jej strukturze rozrastają się naczynia krwionośne oraz różnorodne gruczoły oraz komórki. W ten sposób endometrium przygotowuje się do swojej kluczowej roli, czyli do stworzenia odpowiednich warunków na przyjęcie zarodka w macicy oraz dostarczenie mu składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Jeśli jednak nie dojdzie do zapłodnienia i implantacji, to właśnie warstwa czynnościowa błony śluzowej macicy złuszcza się i zostaje wydalona, co objawia się comiesięcznym krwawieniem zwanym menstruacją. W tym momencie cały proces wraca do punktu wyjścia i rozpoczyna się odtwarzanie warstwy czynnościowej z warstwy podstawnej.

Zmiany w endometrium

Za wszelkie zmiany zachodzące w budowie endometrium odpowiadają wahania stężenia wspomnianych wcześniej żeńskich hormonów płciowych, w szczególności estrogenów i progesteronu. Te same związki mają wpływ na wszelkie regularne procesy zachodzące w ciele kobiety. Oznacza to, że przeobrażanie się błony śluzowej macicy jest sprzężone z poszczególnymi fazami cyklu menstruacyjnego. Cykl miesiączkowy liczy się od pierwszego dnia menstruacji do ostatniego dnia przed pojawieniem się kolejnego krwawienia. Dokładnie w tym samym czasie rozpoczyna się i kończy proces przebudowy endometrium, nazywany też cyklem macicznym lub cyklem endometrialnym. Biorąc pod uwagę zmiany hormonalne i zakładając, że cykl miesiączkowy trwa 28 dni, można wyróżnić w jego przebiegu cztery fazy:
• menstruację trwającą około 4-5 dni;
• fazę folikularną (wzrostową), która trwa około 9 dni;
• owulację, czyli jajeczkowanie, które zajmuje 1 dzień,
• fazę lutealną (wydzielniczą, sekrecyjną ), trwającą 14 dni.

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte powstałe w jajniku w wyniku uwolnienia komórki jajowej, zacznie zanikać, zmniejszy się wydzielanie wspomnianych hormonów, co wywoła zmiany wsteczne w błonie śluzowej. W wyniku zachodzących w tym czasie zaburzeń krążenia krwi w błonie śluzowej macicy, na około 1-2 dni przed miesiączką następuje tzw. okres niedokrwienia, który jest końcową częścią fazy sekrecyjnej. Niedługo po tym cykl zatacza koło i ponownie pojawia się krwawienie menstruacyjne.

Choroby endometrium

Zaburzenia miesiączkowania, dolegliwości bólowe związane z kobiecym cyklem, zbyt obfite lub skąpe krwawienia menstruacyjne czy problemy z zajściem w ciążę, mogą wskazywać na różne nieprawidłowości występujące w obszarze błony śluzowej macicy.
Endometrium narażone jest na wiele schorzeń, ale wśród najczęściej występujących można wymienić:
• zapalenie endometrium;
• rozrost endometrium;
• atrofia endometrium;
• rak endometrium;
• polipy endometrialne;
• zrosty endometrium.

Zapalenie endometrium to zmiany w obrębie śluzówki macicy o charakterze zapalnym. Są najczęściej wynikiem infekcji drobnoustrojami chorobotwórczymi (np. bakteriami) oraz zaburzeń mikroflory pochwy. Zapalenie może towarzyszyć innym schorzeniom. Może się również pojawić po zabiegach ginekologicznych czy na skutek powikłań po porodzie. Rozrost endometrium w większości przypadków dotyczy kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Spowodowane jest zazwyczaj zaburzeniami w obszarze gospodarki hormonalnej. Rozrost błony śluzowej macicy nie leczony może doprowadzić do powstania nowotworu złośliwego endometrium (rozrost z atypią). Atrofia endometrium to z kolei schorzenie związane z zanikaniem komórek błony śluzowej macicy, co prowadzi do tego, że staje się ona zbyt cienka. Odpowiedzialne są za to zbyt mało aktywne estrogeny. Polip endometrialny to niewielki uszypułowany (w kształcie wypustki) fragment przerośniętej śluzówki macicy. Powstaje prawdopodobnie w wyniku zaburzeń hormonalnych. W większości przypadków endometrium polipowate na charakter niezłośliwy, ale może utrudniać zajście w ciążę. Zrosty endometrium to nabyte włókniste połączenia tkankowe występujące w jamie macicy, które prowadzą do zmniejszania się jej objętości. Pojawiają się zazwyczaj w wyniku powikłań po zabiegach ginekologicznych, porodach, łyżeczkowaniach czy stanach zapalnych. Zrosty o największym nasileniu, które prowadzą do całkowitego zarośnięcia się jamy macicy, noszą nazwę zespołu Ashermana. Diagnostyka schorzeń błony śluzowej macicy polega na zobrazowaniu jej w badaniu USG przezpochwowym oraz pobraniu materiału diagnostycznego z jamy macicy do badania histopatologicznego. Zabiegi umożliwiające uzyskanie tkanek endometrium to: biopsja aspiracyjna, wyłyżeczkowanie jamy macicy i histeroskopia.

Pamiętajmy, że żadne zaburzenia związane z funkcjonowaniem kobiecego cyklu nie są naturalne i mogą być objawem różnych chorób, w tym tych związanych z endometrium. Jeśli więc zauważysz jakiekolwiek niepokojące symptomy to nie czekaj i niezwłocznie skontaktuj się z naszą Kliniką w Siedlcach, w której można wykonać wszystkie wymienione zabiegi. Nie zapominaj również o badaniach profilaktycznych.
Zawodowy rozwój naszego zespołu

Zawodowy rozwój naszego zespołu

Fellow of the European Board of Urology

więcej
Terapia popromiennego zapalenia pęcherza moczowego

Terapia popromiennego zapalenia pęcherza moczowego

Wlewy z roztworu hialuronianu sodu i soli sodowej siarczanu chondroityny

więcej
Operacja Przepukliny

Operacja Przepukliny

Zabieg w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym

więcej
HISTEROSKOPIA

HISTEROSKOPIA

Diagnozowanie schorzeń macicy

więcej
Ganglion - twardy galaretowaty guzek

Ganglion - twardy galaretowaty guzek

Leczenie chirurgiczne

więcej
Chirurgiczne leczenie ginekomastii tłuszczowej

Chirurgiczne leczenie ginekomastii tłuszczowej

Zapewniamy dyskrecje, komfort i bezpieczeństwo

więcej
Zabieg stulejki z użyciem staplera

Zabieg stulejki z użyciem staplera

Innowacyjna alternatywa leczenia

więcej
Nowy Lekarz w zespole

Nowy Lekarz w zespole

lek. Mateusz Błoński - specjalista anestezjologii i intensywnej terapii

więcej
Walentynkowa Promocja

Walentynkowa Promocja

Z miłości do Siebie ...

więcej
Adenotonsillektomia Siedlce

Adenotonsillektomia Siedlce

usunięcie trzeciego migdała i przycięcie migdałków podniebiennych - prywatnie

więcej
LABIOPLASTYKA - plastyka warg sromowych

LABIOPLASTYKA - plastyka warg sromowych

ZABIEGI Z ZAKRESU GINEKOLOGII ESTETYCZNEJ

więcej
Mikołaj w Klinice Niewiński

Mikołaj w Klinice Niewiński

więcej
Hydrodekompresja - nieoperacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka.

Hydrodekompresja - nieoperacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka.

Stosujemy nowatorską, alternatywną dla tradycyjnej chirurgii metodę leczenia cieśni nadgarstka.

więcej
Chirurgiczny lifting twarzy i szyi w znieczuleniu ogólnym

Chirurgiczny lifting twarzy i szyi w znieczuleniu ogólnym

zabieg pozwalający uzyskać redukcję nadmiaru skóry, wymodelować owal twarzy i usunąć podbródek

więcej
NOWA PORADNIA - Neonatologia

NOWA PORADNIA - Neonatologia

Z troski o Najmłodszych Pacjentów

więcej
Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca

Promowanie zdrowego trybu życia I edukacja w zakresie profilaktyki chorób serca.

więcej
Operacyjne leczenie żylaków odbytu

Operacyjne leczenie żylaków odbytu

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu

więcej
Światowy Dzień Walki z Rakiem Prostaty

Światowy Dzień Walki z Rakiem Prostaty

Obchodzony 15 września każdego roku, ma na celu zwiększenie świadomości na temat raka prostaty i promowanie profilaktyki oraz wczesnego wykrywania tej choroby.

więcej
Nowa poradnia już od września - NEFROLOGIA

Nowa poradnia już od września - NEFROLOGIA

Dziedzina medycyny specjalizująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób nerek i układu moczowego

więcej
Otoplastyka - korekta uszu

Otoplastyka - korekta uszu

Zabiegi chirurgiczne z zakresu medycyny estetycznej w Siedlcach.

więcej
Implantacja wszywki alkoholowej

Implantacja wszywki alkoholowej

Implantacja, znana potocznie pod nazwą wszywki alkoholowej, jest doskonałym sposobem na uwolnienie się od uzależnienia od alkoholu.

więcej
Chirurgiczny Lifting Szyi

Chirurgiczny Lifting Szyi

Medycyna estetyczna w Siedlcach.

więcej
Histeroskopia zabiegowa

Histeroskopia zabiegowa

Prywatne zabiegi ginekologiczne w Siedlcach.

więcej
Plastyka Przegrody Nosa

Plastyka Przegrody Nosa

Prywatne zabiegi laryngologiczne dzieci i dorosłych w Siedlcach.

więcej
Międzynarodowy Dzień Celiakii

Międzynarodowy Dzień Celiakii

Twoje dziecko nie toleruje glutenu? Przyczyną może być celiakia. Dowiedz się, na czym polega i jak możesz pomóc dziecku.

więcej
Osocze bogatopłytkowe w ortopedii Siedlce

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii Siedlce

diagnozowanie i leczenie zabiegowe Siedlce

więcej
Plastyka krótkiego wędzidełka – Zabiegi urologiczne Siedlce

Plastyka krótkiego wędzidełka – Zabiegi urologiczne Siedlce

diagnozowanie i leczenie zabiegowe Siedlce

więcej
Gastroenterolog Dziecięcy Siedlce

Gastroenterolog Dziecięcy Siedlce

diagnozowanie dzieci i niemowląt

więcej
Stulejka - Zabiegi urologiczne Siedlce

Stulejka - Zabiegi urologiczne Siedlce

diagnozowanie i leczenie zabiegowe Siedlce

więcej
Neurolog Dziecięcy Siedlce

Neurolog Dziecięcy Siedlce

diagnozowanie dzieci i niemowląt

więcej
Światowy Dzień Walki Z Rakiem

Światowy Dzień Walki Z Rakiem

badania profilaktyczne

więcej
Przepuklina u dzieci

Przepuklina u dzieci

diagnozowanie i leczenie Siedlce

więcej
Moc serdecznych życzeń

Moc serdecznych życzeń

więcej
Sezon na infekcje u dzieci

Sezon na infekcje u dzieci

diagnozowanie dzieci i niemowląt

więcej
Czym jest endometrium

Czym jest endometrium

diagnozowanie i leczenie Siedlce

więcej
Rak prostaty

Rak prostaty

diagnozowanie i leczenie operacyjne Siedlce

więcej
Skleroterapia Siedlce

Skleroterapia Siedlce

leczenie żylaków kończyn dolnych

więcej
Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

USG piersi i badania palpacyjne

więcej
Światowy Dzień Zakrzepicy

Światowy Dzień Zakrzepicy

ryzyko powstania zakrzepicy

więcej
Ultrasonografia dopplerowska w diagnostyce naczyń żylnych

Ultrasonografia dopplerowska w diagnostyce naczyń żylnych

badania USG prywatnie Siedlce

więcej
Poradnia ginekologiczna

Poradnia ginekologiczna

ginekologia na najwyższym poziomie

więcej
Wkładka wewnątrzmaciczna - MIRENA

Wkładka wewnątrzmaciczna - MIRENA

odwracalne metody antykoncepcji

więcej
Zabieg frenulotomii - podcięcie wędzidełka

Zabieg frenulotomii - podcięcie wędzidełka

zabiegi chirurgiczne dzieci i niemowląt

więcej
Znieczulenie ogólne w stomatologii

Znieczulenie ogólne w stomatologii

kompleksowe leczenie uzębienia, łącząc pracę specjalistów chirurgii oraz dentystów zachowawczych

więcej
Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka

diagnozowanie i leczenie operacyjne

więcej
Cytologia płynna LBC

Cytologia płynna LBC

badanie nowej generacji

więcej
Kolagen na stawy

Kolagen na stawy

skuteczna alternatywna dla sterydów i osocza bogatopłytkowego

więcej
Blokady okołostawowe i dostawowe

Blokady okołostawowe i dostawowe

skuteczne leczenie i komfort Pacjenta

więcej
Przezcewkowa elektroresekcja prostaty – TURP

Przezcewkowa elektroresekcja prostaty – TURP

chirurgiczne leczenie przerostu stercza

więcej
Zabieg stulejki i krótkiego wędzidełka

Zabieg stulejki i krótkiego wędzidełka

zabiegi chirurgicznej u najmłodszych Pacjentów

więcej
Podcięcie chirurgiczne wędzidełka języka

Podcięcie chirurgiczne wędzidełka języka

Skuteczne leczenie i komfort Pacjenta

więcej
Iniekcje Kolagenowe - leczenie bruksizmu

Iniekcje Kolagenowe - leczenie bruksizmu

Preparat wstrzykiwany jest w mięśnie twarzy i szyi.

więcej
USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej

diagnozowanie dorosłych, dzieci i niemowląt

więcej
USG Doppler tętnic domózgowych

USG Doppler tętnic domózgowych

wykrywa nieprawidłowości w zakresie tętnic prowadzących krew do mózgu

więcej
Choroby tarczycy: Hashimoto i Gravesa

Choroby tarczycy: Hashimoto i Gravesa

choroby autoimmunologiczne

więcej
Zatrudnimy Rejestratorkę Medyczną

Zatrudnimy Rejestratorkę Medyczną

więcej
Kwas hialuronowy na stawy

Kwas hialuronowy na stawy

naturalny preparat podawany dostawowo, który wykazuje bezpośrednie działanie na maź stawową i chrząstkę stawową

więcej
Echo Serca - wszystko, co musisz wiedzieć o badaniu

Echo Serca - wszystko, co musisz wiedzieć o badaniu

ocena struktur mięśnia sercowego

więcej
Endodoncja - leczenie z użyciem mikroskopu

Endodoncja - leczenie z użyciem mikroskopu

diagnozowanie i leczenie miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych

więcej
Pakiet Zdrowia Dla Mamy

Pakiet Zdrowia Dla Mamy

Bo zdrowa mama to szczęśliwe dzieci.

więcej
USG Tarczycy - fachowość i krótki czas oczekiwania na badanie

USG Tarczycy - fachowość i krótki czas oczekiwania na badanie

Diagnoza zaburzeń tarczycy oraz ocena wielkości, kształtu i struktur

więcej
Akupunktura - uzupełnienie terapii w dolegliwościach bólowych głowy i kręgosłupa

Akupunktura - uzupełnienie terapii w dolegliwościach bólowych głowy i kręgosłupa

Ma działanie przeciwbólowe, zwiększa ukrwienie, rozkurcza i przywraca normalną sprawność ruchową

więcej
Blepharoplastyka - ciesz się pięknym spojrzeniem

Blepharoplastyka - ciesz się pięknym spojrzeniem

Odmładzania Okolic Oczu

więcej
Cytologia - badanie bezcenne dla zdrowia każdej kobiet

Cytologia - badanie bezcenne dla zdrowia każdej kobiet

Cytologiczne może uratować Twoje życie! Badaj się regularnie

więcej
Zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym

Zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym

Skuteczne leczenie i maksymalny komfort Pacjenta

więcej
Ultrasonograf Philips Affiniti 70 - pewna diagnostyka

Ultrasonograf Philips Affiniti 70 - pewna diagnostyka

Wyjątkowe połączenie wysokich parametrów i znakomitej jakości obrazu

więcej
Operacje urologiczne - usunięcie guza pęcherza moczowego

Operacje urologiczne - usunięcie guza pęcherza moczowego

Prywatne zabiegi urologiczne w Siedlcach

więcej
Lampa szczelinowa - przyrząd pozwalający na badanie struktur oka takich jak: powieka, twardówka, spojówka, siatkówka ,tęczówka, soczewka i rogówka.

Lampa szczelinowa - przyrząd pozwalający na badanie struktur oka takich jak: powieka, twardówka, spojówka, siatkówka ,tęczówka, soczewka i rogówka.

Specjalistyczny przyrząd medyczny pozwalający na badanie struktur oka

więcej
Tor wizyjny - system do wizualizacji endoskopowej oraz operacji endourologicznych rozrostu prostaty i nowotworów pęcherza moczowego

Tor wizyjny - system do wizualizacji endoskopowej oraz operacji endourologicznych rozrostu prostaty i nowotworów pęcherza moczowego

Zalety systemu i metody operowania

więcej
USG Samsung HS40 - precyzja w diagnostyce

USG Samsung HS40 - precyzja w diagnostyce

Nowoczesne funkcje zapewniające efektywną diagnostykę

więcej
Znieczulenie ogólne dzieci i dorosłych

Znieczulenie ogólne dzieci i dorosłych

Najwyższy poziom bezpieczeństwa i jakości opieki

więcej