Wędzidełko języka - zabieg frenulotomii
Wędzidełko języka to fałd tkanki łącznej zlokalizowany w linii dolnej środkowej powierzchni języka, łączący go z dnem jamy ustnej oraz żuchwą. Wędzidełko znajduje się pod językiem i odpowiada za prawidłowe ruchy języka, dzięki czemu możemy poprawnie mówić i jeść przy utrzymaniu odpowiedniego napięcia mięśniowego. Zdarza się jednak, że wędzidełko ma nieprawidłową budowę, najczęściej wtedy jest ono skrócone i niekiedy sięga wierzchołka języka, znacznie ograniczając jego ruchomość, co może zaburzać funkcję mowy i jedzenia. Taka nieprawidłowość jest istotnym problemem u dzieci w wieku niemowlęcym, ponieważ może w znaczny sposób utrudniać ssanie piersi matki lub zupełnie je uniemożliwić. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować budowę wędzidełka języka już od pierwszych dni życia.
Najczęściej dzieci z podejrzeniem krótkiego wędzidełka języka są kierowane do chirurga lub laryngologa, po wstępnej ocenie przez logopedę lub pediatrę.
Trzeba jednak pamiętać, że krótkie wędzidełko języka nie jest jedyną przyczyna zaburzeń mowy, ssania lub jedzenia, a niekiedy w ogóle nie wpływa na te procesy.
Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu do zabiegu podcięcia wędzidełka języka podejmuje lekarz wykonujący ten zabieg, oczywiście sugerując się zaleceniami logopedy, pediatry, stomatologa.
Zabieg podcięcia wędzidełka
Zabieg chirurgiczny jest prostym, a co najważniejsze, skutecznym rozwiązaniem niwelującym nieprawidłowości w obrębie warg i języka.
W Klinice Niewiński frenulotomię przeprowadza lek. Wiktor Jodkowski, specjalista chirurg dziecięcy.
Zabieg polega na przecięciu wędzidełka w poziomie, by zwiększyć ruchomość języka. W niektórych przypadkach występuje potrzeba założenia szwów pojedynczych wchłanianych celem hemostazy. Zabieg zwykle wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Niekiedy, z powodu braku możliwości współpracy z Pacjentem, zabieg ten przeprowadzany zostaje w znieczuleniu ogólnym lub sedacji, wraz z zespołem anestezjologicznym.
Zalecenia po zabiegu frenulotomii
Przez kilka godzin po zabiegu podcięcia wędzidełka może występować niewielkie krwawienie, które nie powinno budzić niepokoju. Mały Pacjent może spożywać papkowate, niegorące posiłki już po około dwóch godzinach od zabiegu. Samo przeprowadzenie zabiegu nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Jak najszybciej po frenulotomii zalecane jest wykonywanie ćwiczeń logopedycznych, które uniemożliwiają powstanie ewentualnych zrostów pod językiem.
Podcięcia wędzidełka cena
Prywatne podcięcie wędzidełka w Klinice Niwiński to koszt kilkuset złotych, w zależności od rodzaju znieczulenia i sposobu przeprowadzenia zabiegu.Zapraszamy na konsultacje do naszej poradni Chirurgii Dziecięcej.
Zapisów mogą Państwo dokonać telefonicznie lub stacjonarnie.
Więcej informacji na temat zakresu wykonywanych zabiegów znajdziecie Państwo w zakładce Cennik.