Akupunktura to metoda leczenia praktykowana już w starożytności. Jej celem jest złagodzenie bólów i chorób Pacjenta poprzez nakłuwanie jego ciała specjalnymi igłami. Technika ta została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za skuteczną oraz bezpieczną. Proces przygotowania do zabiegu akupunktury składa się ze wcześniejszej konsultacji z lekarzem oraz postawienia właściwej diagnozy.
W trakcie rozmowy z Pacjentem terapeuta ustala punkty akupunkturowe, czyli miejsca wkłucia igieł w zależności od dolegliwości, z jakimi boryka się Pacjent. Nie są one przypadkowe, gdyż według nauki nasz organizm stanowi integralną całość i wszystkie choroby, bóle oraz schorzenia, wymagają innych bodźców.
Zabieg akupunktury wykonywany jest za pomocą sterylnych, jednorazowych igieł przystosowanych właśnie do tej terapii. Są one wykonane ze stali nierdzewnej, a ich ilość zależna jest od bodźców wpływających na konkretną potrzebę zdrowotną – może to być od kilku do nawet kilkudziesięciu igieł.
W zależności od ustaleń z lekarzem Pacjent układa się na plecach, brzuchu lub na boku. Podczas wkłuwania igieł nie odczuwa się bólu. Natomiast w niektórych przypadkach może pojawić się blokada (kręgosłupa szyjnego, stawów, bioder i innych miejsc), którą należy rozbić i tym samym zapobiec nawracającym problemom zdrowotnym. Zabieg akupunktury trwa około 30 minut. Zalecane jest jego powtarzanie w zależności od ustaleń z lekarzem: średnio 10-15 razy w ciągu 3-6 miesięcy. Dopiero po regularnej terapii można dostrzec znaczące zmiany w stanie zdrowia Pacjenta.
Na ostre i przewlekłe zespoły bólowe, takie jak: ból kręgosłupa, rwa kulszowa, zespół bolesnego barku, zespół cieśni nadgarstka, migrena, neuralgia, fibromialgia, a także bóle stawowo-mięśniowe i inne.
Poza tym akupunkturę stosuje się, aby pomóc w takich dolegliwościach/chorobach jak:
Akupunktura łagodzi również objawy, które pojawiają się po odstawieniu papierosów, a także pomaga w pozbyciu się nałogu palenia.
Wiele osób decyduje się także na zabieg akupunktury z uwagi na zauważone u siebie zaburzenia równowagi hormonalnej bądź spadek witalności organizmu. Mowa tu między innymi o takich dolegliwościach jak:
Akupunktura opiera się na mechanizmie złożonym i wielotorowym. Jej celem, poprzez naruszenie odpowiedniego bodźca, jest przekazanie do mózgu informacji o konieczności uwolnienia silnych substancji o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Tym sposobem po zabiegu czujemy się jak po przyjęciu lekarstwa.
Dodatkowo akupunktura podnosi próg bólu, dlatego w przyszłości Twój mózg będzie zupełnie inaczej reagował na podobne problemy zdrowotne – ból stanie się znacznie mniej odczuwalny. Po zabiegu rozszerzone zostają naczynia krwionośne, przez co poprawia się ich przepuszczalność i ukrwienie. Akupunktura rozluźnia także mięśnie, dlatego wychodząc z gabinetu, można poczuć się jak po masażu.
Ze względu na swoją popularność akupunktura wykonywana jest w wielu klinikach i szpitalach na całym świecie. Serdecznie polecamy umówić się na wizytę do naszego gabinetu w Siedlcach. Nasz lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z Pacjentem, na podstawie którego dobierze odpowiednią strategię terapii. Dzięki zabiegom akupunktury można nieinwazyjnie złagodzić, a nawet zlikwidować niektóre z dolegliwości, rezygnując tym samym ze szkodliwych leków.
Galeria