Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych.
Leczenie endodontyczne jest bezwzględnie konieczne w przypadku gdy dojdzie do stanu zapalnego miazgi zęba, czyli tkanek znajdujących się w jego wnętrzu ( tzw. komorze zęba), jej zakażenia lub martwicy. Czasami towarzyszy temu również stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych (tkanek znajdujących się przy szczycie korzenia zęba).
Innymi wskazaniami do leczenia endodontycznego są: bardzo głębokie ubytki próchnicowe, złamania lub zwichnięcia zęba, patologiczne starcia zęba, a także ze wskazania protetyczne: przed wykonaniem koron lub mostów.
Objawem stanu zapalnego, zakażenia lub martwicy jest silny ból występujący samoistnie, nasilający się w nocy, w pozycji leżącej.
Leczenie endodontyczne z użyciem mikroskopu - etapy:
1. Diagnostyka i ocena stanu zęba.
• Badanie stomatologiczne.
• Diagnostyka RVG pozwala na wstępną ocenę stanu zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych.
W celu dokładnej oceny wykonujemy przed leczeniem tomografię komputerową zęba, która pozwala na: określenie liczby i położenia kanałów, dokładną ocenę struktury kostnej tkanek otaczających, ocenę rozległości i rodzaju zmiany okołowierzchołkowej, lokalizację złamanych narzędzi czy pęknięć korzenia.
• Gdy korona zęba jest bardzo zniszczona (głęboki ubytek lub ukruszona ścianka zęba) konieczna jest tymczasowa odbudowa korony przed rozpoczęciem leczenia kanałowego.
2. Leczenie kanałowe - zabieg.
• Podanie Pacjentowi znieczulenia gwarantującego bezbolesne przeprowadzenie zabiegu.
• Izolacja pola zabiegowego za pomocą koferdamu, co pozwala uniknąć dodatkowej infekcji systemu kanałowego bakteriami ze śliny. Praca w koferdamie jest niezbędna, aby prawidłowo zdezynfekować system kanałowy oraz następnie szczelnie go wypełnić. Pozwala to także osłonić tkanki miękkie jamy ustnej przed podrażnieniem. Koferdam zapewnia Pacjentowi komfort nawet podczas dłuższych zabiegów.
• Usunięciu zainfekowanej lub zapalnie zmienionej miazgi. Opracowanie kanałów: tzn poddanie ich oczyszczeniu, osuszeniu,wypełnieniu gutaperką i specjalnymi uszczelniaczami, które zapobiegają dalszemu namnażaniu się bakterii.
Precyzyjna lokalizacja wszystkich kanałów korzeniowych danego zęba jest najbardziej czasochłonnym etapem leczenia kanałowego pod mikroskopem. Jest to również kluczowy etap, z punktu widzenia dalszego rokowania.
Do zalet leczenia pod mikroskopem należy więc przede wszystkim większa skuteczność i przewidywalność. Lekarz endodonta leczy dobrze uwidocznione i oświetlone kanały korzeniowe zęba, co umożliwia mu dokładniejsze i bardziej precyzyjne wykonanie zabiegu. Praca w powiększeniu zwiększa szanse na powodzenie leczenia, nawet w przypadku zębów o skomplikowanej budowie anatomicznej lub tych, dla których pierwotne leczenie w przeszłości nie zakończyło się pomyślnie (np. nie doszło do wygojenia zmian w obrębie tkanek okołowierzchołkowych). Posługując się mikroskopem, lekarz może: odnaleźć zarośnięte zębiną ujścia kanałów, odnaleźć ujścia kanałów dodatkowych, usunąć złamane narzędzie ze światła kanału, usunąć wkład koronowo korzeniowy z kanału zęba, zamknąć perforacje ( miejsce przebicia ściany kanału lub dna komory zęba najczęściej spowodowane pracą bez użycia powiększenia mikroskopu- „na oślep” gdy występuje skomplikowana anatomia zęba).
• Po zakończonym leczeniu endodontycznym wykonujemy standardowo zdjęcie RVG zęba, aby potwierdzić szczelność i homogenność wypełnienia kanałów.
3. Postępowanie po leczeniu endodontycznym.
Finalnym etapem jest szczelna odbudowa korony zęba materiałem kompozytowym lub odbudowa protetyczna (wkłady, nakłady, endokorony, korony).
Szczelna odbudowa zęba po leczeniu kanałowym, zgodnie z doniesieniami naukowymi, jest kluczowym czynnikiem mającym wpływ na powodzenie leczenia. Umożliwia to zachowanie zęba w jamie ustnej przez długie lata.
W naszej Klinice leczenie kanałowe zawsze przeprowadzane jest przy użyciu renomowanego mikroskopu stomatologicznego. Dzięki wykorzystaniu tej technologii i zastosowaniu nowoczesnych form znieczuleń możemy przeprowadzić zabieg w ciągu jednej wizyty w całkowicie komfortowych dla Pacjenta warunkach.
Lekarzem zajmującą się leczeniem endodontycznym w Klinice jest lek. dent. Adela Niewińska-Pachulska – uczestniczka licznych kursów w kraju i za granica, m.in. w Chicago.
Koszt leczenia kanałowego zęba w Siedlcach jest zróżnicowany. Zależy on od anatomii systemu kanałowego i stopnia trudności jego opracowania. Klikając w zakładkę cennik, znajdziecie Państwo orientacyjne koszty leczenia kanałowego w Klinice Niewiński.
Pragniemy podkreślić, że w naszej Klinice stawiamy nie tylko na skuteczną terapię, ale także maksymalny komfort leczenia. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi Pacjenci nie czuli żadnego stresu, kiedy mają usiąść na fotelu dentystycznym. Proponujemy im bezbolesne znieczulenie dozowane komputerowo – The Wand, zabiegi przy użyciu podtlenku azotu, a także znieczulenie miejscowe i ogólne, dzięki którym leczenie przebiega bez bólu, nerwów oraz stresu.