Naszym priorytetem jest zapewnienie Pacjentom najwyższej jakości opieki medycznej w oparciu o ich indywidualne potrzeby i oczekiwania. Chirurgia klasyczna jest wciąż najczęstszym wyborem w przypadku leczenia pęcherzyka żółciowego, przepuklin brzusznych czy pachwinowych, jednak dążący do jak najmniejszej inwazyjności wprowadzamy technikę laparoskopową w Klinice Niewiński w Siedlcach.
Niewątpliwym atutem, a zarazem głównym uzasadnieniem do wykonania laparoskopowych operacji, jest krótszy pobyt Pacjenta w szpitalu oraz szybki powrót do codziennych czynności, w porównaniu do klasycznych metod chirurgii. Pozostałe zalety to mniejsza ilość powikłań w postaci zakażeń rany pooperacyjnej oraz zdecydowanie lepszy efekt kosmetyczny. Wszystkie te aspekty wpływają na większe zadowolenie Pacjentów z efektów zabiegu. Warto wiedzieć, że obie metody cechuje podobne ryzyko nawrotu przepukliny.
Operacja przepukliny pachwinowej laparoskopowo - prywatnie Siedlce
Operacja przepukliny z wszczepem siatki stabilizującej.
Laparoskopowa operacja przepukliny pachwinowej polega na umieszczeniu siatki przed przepukliną tak, aby całkowicie pokrywała miejsce ubytku w powłokach. Pozwala to na zaopatrzenie przepuklin pośrednich, bezpośrednich i udowych. Siatka najczęściej nie wymaga specjalnego mocowania, ponieważ ciśnienie wewnątrz brzucha dociska ją do wrót przepukliny. W niektórych przypadkach siatkę przymocowuje się specjalnym chirurgicznym klejem lub szwami. Po pewnym czasie siatka zrasta się z otaczającymi tkankami, stwarzając silną zaporę przed nawrotem wpuklania się otrzewnej i narządów wewnętrznych w kanał pachwinowy. Zabieg wykonywany jest przez trzy niewielkie nacięcia powłok o wymiarach 0,5-1,5 cm. Przez jeden z portali wprowadza się laparoskop - kamerę umożliwiającą rejestrowanie obrazu wnętrza brzucha w czasie rzeczywistym. Pozwala to uwidocznić przepuklinę od „wewnątrz”. Przez pozostałe portale wprowadza się narzędzia chirurgiczne służące do preparowania tkanek i wprowadzenia siatki chirurgicznej.
Korzyści dla Pacjenta z przeprowadzenia zabiegu laparoskopowego w porównaniu do metody na otwarto (laparotomii)
- mniejsze dolegliwości bólowe we wczesnym okresie po operacji,
- krótszy czas hospitalizacji i rekonwalescencji,
- szybszy powrót do pracy zawodowej oraz uprawiania sportu,
- zmniejszenie ryzyka powikłań takich jak: zakażenie dostępu operacyjnego, powstanie krwiaka lub surowiczaka w polu operacyjnym,
- niższy odsetek nawrotów przepuklin.
Zalecenia po laparoskopii
Bezpośrednio po zabiegu Pacjent może odczuwać dolegliwości takie jak: wymioty, które są związane z zastosowanym znieczuleniem ogólnym. W ciągu pierwszej doby po operacji Pacjent nie powinien przyjmować doustnych pokarmów. Kontrola oraz zmiana opatrunku odbywa się dzień po zabiegu. Pacjent zazwyczaj opuszcza placówkę po upływie 24 h po operacji, równocześnie otrzymując odpowiednie zalecenia oraz termin zdjęcia szwów.
Przez pierwsze pierwsze 2 tygodnie po operacji należy unikać wykonywania ciężkich prac fizycznych i dźwigania przedmiotów o masie powyżej 10 kg. Pacjenci mogą powrócić do codziennej aktywności, gdy nie będzie to powodowało dyskomfortu w miejscu operowanym. Powrót do sportu w większości przypadków możliwy jest już w 2-3 tygodniu po zabiegu. Dodatkowe zalecenia obejmują: dbałość o regularne wypróżnienia, zapobieganie zaparciom, leczenie chorób przewlekłych przebiegających z kaszlem, a także redukcja nadmiernej masy ciała.
Istotne jest dbanie o higienę, ze szczególnym uwzględnieniem rany pooperacyjnej. Zalecana jest codzienna zmiana opatrunku oraz stosowanie środków dezynfekujących. Długość rekonwalescencji jest indywidualna dla każdego Pacjenta, niewątpliwie jednak powrót do pełnej sprawności w przypadku zabiegu metodą laparoskopową przebiega znacznie szybciej niż po operacji techniką klasyczną. Do całkowitej aktywności zawodowej i fizycznej Pacjenci zazwyczaj wracają w ciągu 7-10 dni od operacji.
Laparoskopia przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do wykorzystania techniki laparoskopowej może być obecność masywnych zrostów otrzewnowych, nietolerancja znieczulenia ogólnego, wodobrzusze, ostra przepuklina uwięźnięta, zakażenie skóry w dolnej części ściany brzucha.
O kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz chirurg po dokładnym wykonaniu badań. Kwalifikacje i zabiegi wykonuje doświadczony specjalista chirurgii ogólnej:- lek. Antoni Krajewski
- Zapraszamy do naszej Kliniki w Siedlcach, gdzie Pacjentom zapewniamy wysoki komfort, wybór metod operacyjnych i najwyższe standardy bezpieczeństwa. Zabiegi laparoskopowe wykonujemy prywatnie. Dysponujemy profesjonalnym blokiem operacyjnym do wykonania zabiegów laparoskopowych, oddziałem chirurgii jednego dnia, komfortowymi salami pooperacyjnymi z dostępem do łazienki w każdym pokoju oraz wykwalifikowaną kadrą lekarską i pielęgniarską. Operacje laparoskopowe wykonują doświadczeni chirurdzy, którzy przed zabiegiem dokładnie kwalifikują do najbardziej odpowiedniej metody leczenia.
Zapraszamy na konsultacje, zapisów mogą Państwo dokonać telefonicznie 25 644 13 83 lub stacjonarnie w rejestracji Kliniki.