Ekstrakcja ósemek - chirurgiczne usuwanie zębów mądrości w znieczuleniu ogólnym.
Wskazania do usunięcia zębów mądrości.
Najczęstszym powodem, dla którego Pacjent zgłasza się z problemem ósemek, jest stan zapalny tkanek w tej okolicy i związane z nim dolegliwości bólowe. Powodem do ekstrakcji ósemek może być także takie usytuowanie zębów, które nie pozwala Pacjentowi na ich prawidłowe oczyszczanie - szczotkowanie, nitkowanie przestrzeni. To zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy w obrębie tych zębów i zębów sąsiednich , a co za tym idzie – może prowadzić do powstania stanu zapalnego oraz innych poważnych problemów. Także nieprawidłowy kierunek wyrzynania zębów mądrości jest wskazaniem do ekstrakcji. Nieprawidłowy kierunek wyrzynania może powodować stłoczenie sąsiednich zębów w łuku, co również znacząco utrudnia zabiegi higieniczne, a tym samym zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy oraz stanów zapalnych uogólnianych w obrębie jamy ustnej.
Najlepszy wiek do ekstrakcji ósemek.
Zabieg ekstrakcji ósemki może przebiec szybciej, gdy ząb nie został zniszczony przez próchnicę lub gdy nie doszło jeszcze do infekcji bakteryjnych i powikłań z tym związanych. Najlepszym momentem jest 20 rok życia, gdy nadchodzi końca okres rozwoju kostnego organizmu Pacjenta. To dobry czas ze względu na dużą wydolność ogólną młodego organizmu, szybkość gojenia i ogólnie lepszą kondycję tak fizyczną. Jednakże, gdy pojawią się wskazania do wykonania ekstrakcji zębów mądrości, takie jak głęboka próchnica, zapalenie miazgi zęba, czy duże rozchwianie (w wyniku np. postępującej parodontopatii), zabieg może i powinien być przeprowadzony w każdym momencie życia.
Wskazania do znieczulenia ogólnego.
Znieczulenie ogólne stosowane jest w następujących przypadkach:
1.Pacjenci z poważną fobią dentystyczną — dla osób, które odczuwają intensywny lęk przed wizytą u dentysty, narkoza może być jedynym rozwiązaniem.
2.Dzieci — komfortowe leczenie Najmłodszych Pacjentów często wymaga użycia pełnej narkozy.
3.Osoby z niepełnosprawnościami — Pacjenci z ograniczeniami intelektualnymi lub fizycznymi, którzy mają trudności z pozostaniem przez dłuższy czas w jednej pozycji.
4.Złożone i czasochłonne procedury zabiegowe, takie jak: ekstrakcje skomplikowanych zębów, implantacje czy rozległe rekonstrukcje protetyczne.
Procedura znieczulenia ogólnego.
Znieczulenie ogólne wykonuje zespół anestezjologiczny w kontrolowanym środowisku bloku operacyjnego. Standardowa procedura składa się z trzech głównych etapów:
1.Przygotowanie pacjenta — ocena stanu zdrowia, zebranie szczegółowego wywiadu medycznego oraz przeprowadzenie niezbędnych badań diagnostycznych. Kwalifikacja do znieczulenia ogólnego.
2.Podanie środka znieczulającego — wprowadzanie do organizmu w formie dożylnej leków znieczulających, co skutkuje utratą świadomości przez Pacjenta.
3.Monitorowanie stanu Pacjenta — kontrolowanie parametrów życiowych Pacjenta, w tym przede wszystkim: tętno, ciśnienie krwi, poziom nasycenia tlenem oraz stężenie dwutlenku węgla.
Koszty
Kosztorys jest sporządzana indywidualnie, w oparciu o konkretną sytuację i Pacjenta. Wiele zależy od zakresu zabiegu. Liczba i rodzaj ubytków wpływają zaś na ilość i rodzaj użytych materiałów stomatologicznych, a także na czas trwania samego zabiegu – który z kolei determinuje czas pracy zespołów lekarskich i ilość leków anestezjologicznych. Anestezjolog w Klinice Niewiński ma za sobą kilka tysięcy znieczuleń. Gwarantujemy wysoką jakość, bezpieczeństwo i profesjonalizm.
W Klinice wykonujemy w znieczuleniu ogólnym wszystkie zabiegi takie jak np. leczenie zachowawcze, ekstrakcje, leczenie kanałowe, implanty, zarówno u dorosłych jak i u dzieci.
Lekarze wykonujący zabiegi chirurgiczne w znieczuleniu ogólnym:
lek.dent. Michał Perkowski
lek.med.lek. stom. Bartłomiej Stępień
Udając się na wizytę do naszej poradni w Siedlcach, można mieć pewność, że zabieg zostanie przeprowadzona w krótkim czasie i będzie bezpieczny.
Więcej informacji na temat zakresu wykonywanych zabiegów znajdziecie Państwo w zakładce Cennik.
Zapraszamy na konsultacje!